چرا دلار گران شد؟


ناکارآمدی ت مالی دولت و به دنبال آن کسری بودجه شدید که از طریق سلطه مالی بر بانک مرکزی موجب رشد نقدینگی شد، تمرکز صرف بانک مرکزی بر لنگر ارزی به جای بکارگیری ابزارهای نوین پولی و کنترل نرخ‌ها در اقتصاد کشور، تناقض و سردرگمی در ت‌های حمایتی و تجاری که هم بخش تولید را تضعیف و هم صادرکنندگان را دلسرد کرد. اخوان این سه عامل را در کنار محدودیت‌های بین‌المللی و تحریم اساسی‌ترین علل گرانی اخیر دلار می‌داند.

او می‌گوید: در این شرایط تگذار سعی داشت منابع سرگردان را به بازار سرمایه هدایت کند. اما مرور زمان نشان داد این کار نه تنها کارایی نداشته بلکه ضمن رشد غیرقابل کنترل در بازار هدف، با نقض غرض، این بازار به لیدر ایجاد نوسان و بی‌ثباتی در سایر بازارها از جمله بازار ارز تبدیل شده است و درنتیجه افزایش تورم را به دنبال دارد.

درباره تاثیر افزایش نرخ حواله درهم بر قیمت دلار نیز او ضمن تایید این موضوع بیان می‌کند: فعالان بازار ارز سال‌هاست بواسطه نقش حساس کانال دبی در نقل و انتقال کالا و ارز به کشور، نرخ ارز داخلی را متناسب با نرخ حواله درهم تنظیم می کنند. ضمنا به طور کلی در سال‌های اخیر بیش از 95 درصد تقاضای ارز به‌صورت حواله بوده است با این حال بانک مرکزی در سامانه نیما با چالش‌ها و مشکلات جدی مواجه است.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


صداي دل چقدر زود دیر میشود ::: شرکت ایمن معدن مولد تراکم اندیشه‌ها Ruth لاله عباسی های من اما...آه گروه آموزشی معارف اسلامی Katie Melissa